„Przez trzy kacety”

  • Opublikowano: środa, 15 maj 2019 11:09

       14 maja uczniowie naszej szkoły z klas starszych uczestniczyli w bardzo pouczającej lekcji z historii Polski. Pan Piotr Firkowski w bardzo interesujący sposób przybliżył naszym uczniom losy Polaków ,którzy w czasie II wojny światowej przebywali w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Wyjątkowość tej lekcji stanowił fakt, że prowadzący posługiwał się wspomnieniami swojego ojca, pana Mirosława Firkowskiego ps. Sławek, który od grudnia 1940r. do kwietnia 1945r. przebywał w trzech różnych obozach koncentracyjnych, m.in. w Auschwitz- Birkenau. Uczniowie wysłuchali hymnu obozowego, poznali okoliczności aresztowania pana Firkowskiego, obejrzeli film „ Dzień jak co dzień” i wysłuchali nagranych wspomnień naocznego świadka tych okrutnych czasów. Ta trudna lekcja historii uwrażliwiła naszą młodzież na krzywdę ludzką i  na poświęcenie naszych przodków, którzy oddali swe życie za naszą wolność.

 

Izabela Wróblewska