Wiosenny spacer

• Opublikowano: czwartek, 24 maj 2018 11:23

27 kwietnia br. wychowankowie świetlicy szkolnej  spacerowali ulicami Jutrosina. Malownicza trasa  wiodła w kierunku Szymonek. Celem spaceru było przybliżenie przyrodniczych wartości oraz walorów krajobrazowych naszej okolicy, a także nauka zaplatania wianka. Gorączkowo przystąpiliśmy do zrywania kwiatów, by następnie pieczołowicie zabrać się za rzemiosło.

Śmiechom, żartom i dobrej zabawie nie było końca. Wszyscy w wyśmienitych humorach powróciliśmy do szkoły.

Wielkanocne spotkanie w bibliotece

• Opublikowano: czwartek, 24 maj 2018 11:22

Dnia 17.03.2018r. uczniowie udali się do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Jutrosinie na przedświąteczna wizytę o tematyce „Tradycje wielkanocne w naszym domu”. Dzieci wysłuchały bajki oraz odpowiadały na pytania do przeczytanego tekstu, a następnie rozmawiały z Panią Kamilą na temat tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Na koniec spotkania uczniowie wykonali pracę plastyczną - baranek wielkanocny.

Za poświęcony czas i niezwykle interesujące spotkanie,  dziękujemy.

Uczniowie i wychowawcy  świetlicy

Zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Ziemi Jutrosińskiej

• Opublikowano: czwartek, 24 maj 2018 11:19

W piękne, słoneczne popołudnie 7 lutego br.  dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną udały się wraz  z opiekunem do Muzeum Ziemi Jutrosińskiej. Uczniowie obejrzeli wystawę stałą. Kustosz muzeum, Pan Ireneusz Mikołajewski ciekawie opowiadał o historii naszego miasta i okolicy. Uczniowie z zaangażowaniem oglądali eksponaty z okresu II wojny światowej - zdjęcia i ważne dokumenty znajdujące się w gablotach. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się zbiorom etnograficznym eksponującym kobiecy ubiór,  jak i wyposażenie domostw oraz narzędzia rolnicze. Podopieczni zapoznali się z tradycjami i obrzędami  ludowymi związanymi z naszym regionem. Wyjście okazało się ciekawą lekcją historii.

Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas Panu Ireneuszowi Mikołajewskiemu. Z pewnością przeżycia i emocje, które towarzyszyły dzieciom  podczas wyjścia na pewno wpłyną na trwałość zdobytej wiedzy.

„Obiektywem w przyrodę”

• Opublikowano: czwartek, 24 maj 2018 11:21

W dniu 01.03.2018r. dzieci ze świetlicy szkolnej udały sie z wizytą do miejscowego muzeum, gdzie prezentowana wystawa pt.: „Obiektywem w przyrodę” przeniosła nas z szarej miejskiej przestrzeni do magicznego i barwnego świata przyrody.

Użyta w tytule wystawy niezwykle trafna i przemyślana gra słów,  informująca o tym, że wszystkie prezentowane fotografie są rejestracją naturalnych momentów życia przyrody. Nie patrzymy na owe zdjęcia jak na odległą i trudno dostępną sztukę, ale możemy wyobrazić sobie każdą oglądaną scenę.

Istnieje fascynujący świat, do którego na co dzień nie mamy dostępu. Czasami mijamy go w pośpiechu, nie zdając sobie sprawy z jego istnienia tuż obok nas i roli, jaką odgrywa w naszym życiu. Niekiedy ze względu na odległość i trudy wyprawy nie mamy możliwości, aby go odkryć.

Zdjęcia prezentowane na wystawie ukazują niezwykłość krajobrazu, flory i fauny, niesamowite piękno i różnorodność otaczającego nas świata. Dzięki umiejętnościom i wnikliwemu spojrzeniu autora poznajemy relacje, jakie zachodzą w przyrodzie, jesteśmy świadkami zdarzeń, które fascynują, budzą zachwyt, a nawet radość.

Niezwykle miłym zaskoczeniem było oprowadzenie nas po wystawie przez samego autora tejże ekspozycji, za co serdecznie dziękujemy.

• Opublikowano: piątek, 15 grudzień 2017 17:06

Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W noc poprzedzającą Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.

Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. W minioną środę (29.11) dzieci uczęszczające na świetlicę szkolną przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Ten czarodziejski dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy. Dzieci mogły poznać swoją przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Andrzejki rozpoczęły się wróżbami przygotowanymi przez opiekunów. Były różne rodzaje wróżb, a każda z nich miała inne znaczenie. Jedna z wróżb polegała na wylosowaniu kartki i przeczytaniu kim zostanie się w przyszłości. Kolejna wróżba polegała na wbiciu igły w papierowe serce i odgadnięcie kogo poślubimy. Następna polegała na wyrzuceniu dwóch kostek do gry. Ostatnia wróżba polegała na wybraniu jednego z pięciu kubków, pod którymi był: kamień, piórko, moneta, liść laurowy oraz muszelka. Uczniowie mieli okazję posłuchać wróżb odczytywanych ze szklanej kuli. Dzieci poznały znaczenie wielu kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości. Nie mogło też zabraknąć wróżenia z butów. Kiedyś wróżbę ustawiania butów do drzwi stosowały niezamężne panny, chcąc dowiedzieć się, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. W czasie zabawy buty ustawiały chętne dzieci, świetnie się przy tym bawiąc.

Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie.... Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.