• slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

   

    23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To dobra okazja, aby przyjrzeć się rozwojowi rynku wydawniczego. Światowy Dzień Książki ustanowiony został przez UNESCO w 1995 roku. Jego celem jest promowanie czytelnictwa, a także poruszanie problemu praw autorskich oraz ochrony własności intelektualnej. Z roku na rok święto to cieszy się coraz większą popularnością wśród najróżniejszych środowisk.
Początki Światowego Dnia Książki sięgają 1930 roku, kiedy zaczęto obchodzić to święto w Hiszpanii.
     Światowy Dzień Książki obchodzimy 23 kwietnia. Data ta nie jest przypadkowa - w tym dniu zmarł twórca postaci Don Kichota - Miguel de Cervantes. Nic więc dziwnego, że święto książki wypada właśnie tego dnia. Dzień ten wypełniony jest zwykle mnóstwem atrakcji związanych z czytelnictwem, takimi jak:
⦁ promocje książek w księgarniach stacjonarnych oraz online;
⦁ spotkania z autorami;
⦁ ciekawe wydarzenia w bibliotekach.
Czytanie książek to, jak wiadomo nie od dziś, mnóstwo korzyści. Rozbudza wyobraźnię, poszerza horyzonty i stymuluje kreatywność. Osoby, które regularnie czytają, osiągają lepsze wyniki na każdym etapie edukacji, dzięki czemu mogą w przyszłości zdobywać wyższe wynagrodzenie. Czytanie to również wspaniały relaks i remedium na stres. Niestety, mimo tych oczywistych korzyści czytanie książek z roku na rok staje się coraz mniej popularne, tak w Polsce, jak i za granicą. Niepewna przyszłość słowa drukowanego powoduje, że Światowy Dzień Książki to święto niezwykle potrzebne. Dzięki niemu pozytywny wizerunek książek może docierać do szerokiego grona odbiorców, w tym dzieci, które będą budować nasze społeczeństwo w niedalekiej przyszłości.


W bibliotece szkolnej zorganizowano wiosenny kiermasz książek z hurtowni Tania Książka. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży a także nauczycieli. Najmłodsi uczniowie z naszej szkoły na zajęciach w świetlicy dowiedzieli się czym jest książka, dlaczego warto ją czytać oraz wysłuchali opowieści o książce.