• slide1.jpg
  • slide2.jpg
  • slide3.jpg
  • slide4.jpg
  • slide5.jpg
  • slide6.jpg

Klasa ósma - czas wspomnień...

WYCIECZKA DO BERLINA

 

Dnia 18 listopada 2022 roku odbyła się jednodniowa wycieczka uczniów klas ósmych i klasy siódmej do stolicy Niemiec – Berlina. Celem naszej podróży było przede wszystkim zwiedzenie i zobaczenie najważniejszych budowli i miejsc, które z punktu historycznego są ważne dla narodu niemieckiego, ale również dla nas Polaków.

Z wielkim entuzjazmem i ciekawością wyjechaliśmy wczesnym rankiem do Berlina. Zwiedzanie rozpoczęliśmy z panem przewodnikiem od East Side Gallery – galerii oraz fragmentu Muru Berlińskiego długości około 1 km, który został pomalowany przez artystów z całego świata. Mur Berliński w latach 1961-1989 oddzielał Berlin zachodni od Berlina wschodniego, ale dla Niemców był również symbolem podziału całego kraju.

Spod Muru Berlińskiego udaliśmy się do najważniejszego miejsca w Berlinie Reichstagu, z piękną i nowoczesną szklaną kopułą, który jest siedzibą niemieckiego parlamentu. Szklana kopuła, na którą weszliśmy sprawia niesamowite wrażenie a widoki z niej na cały Berlin są wspaniałe.

W pobliżu Reichstagu i Bramy Brandenburskiej znajduje się miejsce upamiętniające ofiary, które zginęły przez Mur Berliński. Idąc spacerem dalej doszliśmy do kolejnego ważnego miejsca – Bramy Brandenburskiej – Brandenburger Tor, która dla Niemców jest symbolem pokoju i wolności po upadku Muru Berlińskiego.

W trakcie naszego zwiedzania zobaczyliśmy także Alexanderplatz z wieżą telewizyjną – Fernsehturm jak również Kolumnę Zwycięstwa – Siegessäule.

Kolejnym ważnym punktem naszej wycieczki był Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma – Kaiser - Wilhelm – Gedächtniskirche, który został zniszczony w czasie II wojny światowej. Mogliśmy zobaczyć jego przepiękne wnętrza z mozaikami, które robią ogromne wrażenie. Obok wybudowany jest nowy kościół, również bardzo ładny. Na schodach kościoła wypisane są imiona i nazwiska osób, które stały się niewinnymi ofiarami ataku terrorystycznego w 2016 roku. W ataku zginął tragicznie Polak.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było Muzeum Techniki – Deutsches Technikmuseum. W nowej części muzeum mogliśmy zobaczyć interesujące wystawy samochodów oraz wystawę ,,Sieć” – Nezt – poświęconą pierwszym połączeniom internetowym, rodzajami komputerów oraz telefonów od najstarszych po najnowsze.

W głównym budynku muzeum zobaczyć mogliśmy wystawy związane z lotnictwem, żeglugą, cukiernictwem, biblioteką, techniką tekstylną czy papierem. Wystaw w muzeum jest tak dużo, że nie sposób było wszystkich zobaczyć.

Dzięki panu przewodnikowi, który bardzo interesująco opowiadał nam o wszystkich miejscach Berlina, poznaliśmy w pigułce stolicę i jej historię. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do Jutrosina.

 Fotorelacja w dziale Galeria.

 

Magdalena Wawrzyniak