W naszej szkole odbyła się prelekcja dla uczniów klas siódmych  na temat Powstania Wielkopolskiego na ziemiach powiatu rawickiego. Gościnnie historię walk naszych przodków przedstawił pan Adam Grzelak- historyk , regionalista, autor publikacji pt. „Powstańcy Wielkopolscy Ziemi Jutrosińskiej 1918- 1919”. W bardzo ciekawy sposób przybliżył uczniom przebieg walk w powiecie, ale przede wszystkim działania , które miały miejsce w Jutrosinie i okolicach.  Ta historia jest nam- Wielkopolanom  bardzo bliska. Wielu spośród uczniów wiedziało o swoich przodkach walczących  w Powstaniu Wielkopolskim.
 Pan Grzelak przybliżył uczniom atmosferę tamtych dni, rodzaje uzbrojenia i umundurowania. Swój wykład wsparł licznymi materiałami źródłowymi, z którymi zapoznawali się osobiście uczniowie. Dokumenty, opisy, listy, zdjęcia a nawet wyciągi metrykalne. Być może to wystąpienie przyczyni się do rozwijania wśród uczniów  nowych pasji.

Izabela Wróblewska